Činnosť - ponuka

       Skupina historického šermu má veľmi rozsiahlu ponuku programov, preto by sme Vám ich radi priblížili rozdelené do jednotlivých priehľadnejších celkov. Toto rozdelenie sme zvolili len kvôli ľahšej orientácii v ponuke, nie je striktné a je možné z programov vyberať alebo ich spájať podľa želania.


Obdobia:

       Ponúkame predstavenia z obdobia gotiky, renesancie, baroka, westernu, turecka či antiky, šermiarske duely, bitky a pästné súboje obohatené hereckými i kaskadérskymi prvkami, s veľkou škálou použitých zbraní: dýky, tesáky, kordy, rapíre, meče, sekery, štíty, kopije, ale aj palice, zástavy, horiace fakle a iné historické i scénické bojové rekvizity.


Ucelené programy:

Bosorka - humorne ladená scénka o mučení bosorky s priamym zapojením diváka a s prekvapujúcim záverom. Mních, inkvizítor, hrbáč, kat i zubár sa postarajú o skvelú zábavu.
cca 15-20 min
7-8 účinkujúcich
 
Majstri boja - renesančný program s vtipnými veršovanými textami a šermiarmi bojujúcimi o priazeň ženy i s historickým tancom. Jazykové verzie aj v nemčine a taliančine.
cca 20 min
5-9 účinkujúcich
 
Žoldnieri - akčný renesančný program, duely, pri ktorých je použitá široká škála renesančných zbraní, hromadné bitky s kaskadérskymi prvkami.
cca 20 min
5-9 účinkujúcich
 
Mušketiersky výcvik - barokový program, pochod mušketierov za doprovodu bubnov, mušketiersky výcvik, streľba z barokových strelných zbraní i ukážky šermu kordom. Je možná i streľba z kanóna.
cca 5-15 min
6-12 účinkujúcich
 
Čarodejník - žonglérske kúsky s množstvom čarodejných pomôcok - loptičiek, devil sticku, diavola, zakončené duelom, v ktorom čarodejník použije svoju magickú moc. Veľmi vhodné pre deti.
cca 5-10 min
2 účinkujúci
 
Muži v čiernom - westernová paródia bez slov na hudobný doprovod. Množstvo gagov, bitiek, súbojov, prestreliek, a samozrejme nechýba ani kankán.
cca 20 min
6 účinkujúcich + zvukár
 
Sen unaveného železničiara - westernová paródia bez slov na hudobný doprovod. Množstvo krásnych žien, gagov, bitiek, súbojov, prestreliek, kankánové tanečnice, obesenec a pohreb.
cca 20 min
7 účinkujúcich + zvukár
 
Španielsko - pohybová choreografia na živú hudbu. Zobrazuje klasický trojuholník - dvaja muži a jedna žena. Veľmi pôsobivý príbeh, riešený tancom, inšpirovaným ohnivým flamencom a španielskou šermiarskou školou.
cca 15 min
5-7 účinkujúcich
 
Ohňová show - nočná show na reprodukovanú hudbu. Fakľové duely, horiace štíty, ale aj žonglovanie s ohňom: horiace palice, reťaze, loptičky, kuželky a iné. Samozrejme nechýba fakír - hltač ohňa a brušné tanečnice. V programe sú použité rôzne ohňové efekty.
cca 15-30 min
5-12 účinkujúcich + zvukár
 
Žonglérska show - široká škála žonglovacích pomôcok: loptičky, kruhy, kuželky, diavolo, devil stick, palica, reťaze, zástava a pod.
čas podľa dohody
1-10 účinkujúcich
 
Enigma - fakír a brušná tanečnica v tejto zostave so širokou ponukou: žonglovanie s ohňom, tanec s ohňom, so šatkou, tanečnou paličkou i šabľou, brušný tanec, fakírske kúsky so sklenými črepinami, hltanie aj pľutie ohňa
čas podľa dohody
2 účinkujúci a viac
 

Obohatenie programov:

       Na spestrenie našich programov ponúkame aj ukážky z iných činností, ktorým sa venuje naša skupina. Tieto činnosti je možné vsunúť do hotových programov, ako aj použiť ako samostatné vstupy:

historický tanec - dvorné tance, ale aj ľudové tance poddaných, párové tance, tance rozpustilých dievčat, tanec s roztancovaním divákov i choreografie známe z ďalekej histórie
 
žonglovanie - široká škála žonglovacích pomôcok,
viď žonglérsku show
 
bubnovanie - rytmy pochodové, bojové i orientálne, často sprevádzané aj inými perkusnými a hudobnými nástrojmi
 
zástavníctvo - zástavnícke cvičenia i choreografie imitujúce boj so zástavami
 
strelné zbrane - ukážky streľby zo strelných zbraní rôznych období, od pištolí, muškiet, cez kuše a luky, až po kanóny
 
oheň - práca s ohňom od hltania a pľutia ohňa, cez žonglovanie s ohňom, ohňové duely, horiaci ľudia a pod.
 

Iné:

historická strelnica - možnosť zastrieľať si z kuše i z luku
historické hry - hádzanie podkovou, vrhanie nožov, rytierske klanie, viazanie povrazov, drevené vajíčko, dračia papuľa a pod.

v prípade záujmu zabezpečíme aj

historické remeslá - stánky s predvádzaním historických remesiel, široký sortiment originálnych výrobkov
kúzelník  
gajdoši, historická hudba  
sokoliari  
skupina historického tanca  
dobová mučiareň  


Programy na objednávku:

       Programy šité na mieru zákazníkovi. Historické hostiny, reklamné a prezentačné akcie, firemné večierky, prezentácie výrobkov, ale aj diskotéky, oslavy narodenín, svadby a pod. Zabezpečujeme kultúrny program, aparatúru, výzdobu miestnosti, súťaže pre deti i dospelých.Akcie väčšieho rozsahu:

       Mestské slávnosti, sprievody, veľké bitky, rekonštrukcie historických bitiek, pouličné divadlo. Možnosť zabezpečiť veľké množstvo šermiarov, kone, delá a podPrednášky, náučné programy:

       Vhodné pre detské tábory, školy, školské družiny, denné tábory. Zaujímavé rozprávanie o histórii, výstavka zbraní, kostýmov, ukážky historického šermu, s aktívnym zapojením detí.
Výhoda: účinkovanie malého počtu ľudí.Výroba:

- repliky historických zbraní
- historické kostýmy všetkých období
- kostýmy pre brušný tanec
- rôzne historické rekvizity vhodné pre film aj divadlo
- ochranné vesty pre voľný a športový šerm


Výučba:

- výuka, kurzy, stavba choreografií historického a scénického šermu (rôzne školy)
- kaskadérska príprava- základy
- brušný tanec
- žonglovanie
- iné pohybové aktivity podľa požiadaviek


Zabezpečujeme:

- požičiavanie aparatúry, historických kostýmov, rekvizít, show kostýmov na brušné tance a pod.
- historická výzdoba sály (vhodné na historické hostiny a pod.) - štíty, nástenné vlajky, zástavy, zbrane....
- maskérske služby, tvorba historických účesov


Referencie:

počas našej aktívnej činnosti od roku 1995 sme absolvovali

- stále angažmá na hrade Hohenwerfen a v okolitej oblasti Salzburgu
- účinkovanie pre slovenskú i zahraničnú TV: STV, Markíza, ORF
- spolupráca s divadlami: Nová scéna, Ludus
- reklamné kampane a večierky pre firmy: Whirlpool, Tondach, McDonalds, Kelt- Heineken SR, Milka, Profit, Zlaté stránky, Eurotelevízia
- účinkovanie vo filmoch: Kull Dobyvateľ, Dračie srdce, Ako divé husi, Cárov emisár, Knieža Pribina, Uprising, Fantaghiro
- výroba replík historických zbraní, kostýmov a rekvizít pre divadlo aj film: muzikál Hamlet, filmy Kull Dobyvateľ, Dračie srdce, Piráti a iné


Spolupracujeme s:

- hercom, režisérom a vysokoškolským pedagógom
Dušanom Kaprálikom
- hercom a režisérom Petrom Sklárom
- hercom a režisérom Karolom Vosátkom
- vedúcim divadelno-kaskadérskej spoločnosti Borseus
Gustávom Kyselicom
- šermiarskym majstrom Petrom Kozom
- pohybovými pedagógmi pani Lindtnerovou a pánom Letenayom
- tanečnicou a choreografkou Ivanou KonskouUž teraz sa tešíme na našu spoluprácu !